Wymiana oleju w silniku

Jednym z najważniejszych płynów, które znajdują się w samochodzie jest olej silnikowy. Jest on potrzebny przede wszystkim do smarowania jednostki napędowej, zmniejsza tarcie elementów silnika, utrzymuje jego czystość, a także pełni funkcję chłodzenia go. Dlatego wybór oleju i dobranie go do zaleceń producenta auta jest ogromnie ważne do utrzymania silnika w odpowiednim stanie. 

Kiedy i jak wymieniać olej silnikowy?

wymiana oleju RzeszówNajlepszą odpowiedzią byłaby według zaleceń producenta, jednakże warto jest skrócić sobie ten termin. Olej powinien być wymieniany zazwyczaj co rok bądź po przejechaniu 10-20 tysięcy kilometrów. W niektórych nowych samochodach z dobrymi silnikami przebiegi mogą nawet sięgnąć do 30 tysięcy kilometrów bądź do dwóch lat. Wymiana oleju Rzeszów powinna być wykonywana na płaskim podłożu najlepiej na podnośnikach bądź rampach przy solidnym zapieczeniu przed stoczeniem się lub zsunięciem samochodu. Bezpośrednio przed wymianą silnik powinien być rozgrzany, ponieważ wyższa temperatura przyspieszy proces wyciekania resztek poprzedniego oleju. Kiedy już silnik dostatecznie będzie rozgrzany należy go wyłączyć i podłożyć dużą miseczkę, aby cieknący olej nie kapał nam na podłogę. Kiedy stary olej całkowicie wycieknie odkręcamy wtedy filtr oleju za pomocą dużego, specjalnego klucza. Miejsce mocowania musimy dokładnie oczyścić szmatką z resztek oleju, aby nic nam się nie kleiło. Uszczelkę w nowym filtrze zwilżamy nowym, niezanieczyszczonym olejem. 

Po wymianie filtra i oleju należy uruchomić silnik i pozwolić mu popracować przez najbliższe kilka minut. Następnie należy sprawdzić czy z filtru nie wypływa olej, a jeżeli nie to możemy być spokojni, że wszystko zostało wykonane poprawnie. Warto jest wymienić olej w serwisie samochodowych, w który wszystko zostanie wymienione profesjonalnie.